У США створили нейроінтерфейс, що перетворює думки на мовлення за секунду

Учені з Каліфорнійських університетів Берклі та Сан-Франциско розробили нейроінтерфейс, який перетворює мозкові сигнали на мовлення менш ніж за секунду. Це суттєвий прорив у створенні мовленнєвих нейропротезів для людей, які не можуть говорити через параліч.
Результати дослідження опубліковані в Nature Neuroscience. Система працює в потоковому режимі, розпізнаючи сигнали мозку й майже миттєво синтезуючи звук. Такий підхід допомагає уникнути довгих затримок і забезпечує безперервне мовлення, максимально наближене до природного.
Для навчання системи учасник експерименту подумки промовляв речення, а дослідники записували активність мозку в моторній корі, яка відповідає за мовлення. ШІ-модель доповнювала сигнал, відновлюючи звукові характеристики. Як орієнтир використовували голос учасника до травми, щоб зробити синтезовану мову максимально персоналізованою.
Новий підхід досягає точності під час генерації слів навіть тоді, коли вони не входили до навчальної вибірки. Зокрема, система успішно синтезувала слова з фонетичного алфавіту НАТО. Розробка підтримує як інвазивні (електроди в мозку), так і неінвазивні методи (сенсори на шкірі).
Технологію підтримує Національний інститут глухоти та інших розладів комунікації (NIDCD) у межах програми Національного інституту здоров’я США. У перспективі команда планує додати підтримку інтонації, гучності та емоційних відтінків голосу.
За словами нейрохірурга UCSF Едварда Чанга, ця система наближає створення практичних рішень для відновлення комунікації у людей із тяжкими порушеннями мовлення.
Джерело: Neowin