Як заяви Трампа формують медіаполе: аналіз українських ЗМІ та соцмереж

Протягом перших двох місяців на посаді президента США Дональд Трамп неодноразово згадував Україну у своїх виступах. Аналітики LOOQME проаналізували понад 12 тисяч джерел і виявили 100 тисяч згадок у ЗМІ та 130 тисяч у соцмережах.
Трамп у фокусі українських медіа
Найактивніше про Трампа говорили 20 лютого, коли він різко розкритикував Україну та Володимира Зеленського. Цей день став піковим за кількістю медійних згадок (3,8%).
Основні наративи, які поширювали медіа в пікові періоди, стосуються:
- суперечливих заяв Трампа щодо України та Зеленського;
- його сумнівів у подальшій підтримці Києва;
- критики українського президента;
- переговорів із росією та можливої мирної угоди.
Медіа також приділяють значну увагу реакції Європи та світу на ці висловлювання.
Резонанс у соцмережах
Найбільший резонанс викликала зустріч президентів України та США, яка відбулася 28 лютого. У відповідь на неї лише за один день, 1 березня, з’явилося 12,1 тисячі дописів і коментарів.
Пікові обговорення Трампа припадають на дні, коли він негативно висловлювався або критикував Володимира Зеленського. У коментарях 1 березня часто згадувалися фрази з «перепалки» президентів: Stupid president, $350 мільярдів, гра в карти, Зеленський має програти війну, путін хоче миру.
Наративи, які просували медіа та соцмережі
Українські ЗМІ
- Завершення війни — перемовини з росією, припинення бойових дій, можливі компроміси.
- Конфлікт із Зеленським — критика, сумніви щодо легітимності, закиди щодо неефективного використання допомоги США.
- Військова допомога США — дискусії щодо ефективності, умов продовження та можливого скорочення.

Соцмережі
- Переговори Трампа і путіна — побоювання, що доля України вирішується без її участі, що підриває національний суверенітет.
- Рідкісноземельні мінерали — припущення щодо можливої угоди між США та Україною.
- Звинувачення Зеленського — обговорення заяв Трампа про ризики узурпації влади, корупційних схем і відсутності реформ.

Тональність обговорень
Негативне ставлення до Трампа домінує як у медіа (63% згадок), так і в соцмережах (81,4%). Особливо гостру реакцію викликали заяви американського президента про Україну як тягар для США та сумніви щодо ефективності військової допомоги. Додатковий негатив спричинили побоювання, що Трамп може укласти угоду з росією без врахування інтересів України.
Позитивні відгуки найчастіше стосувалися його обіцянок припинити війну. Також схвально сприймалася критика Трампа з боку опозиційних політиків і європейських лідерів, які висловлювали впевненість у продовженні підтримки України з боку США.

Контекстні згадки поряд із Трампом
Обговорення Дональда Трампа нерозривно пов’язані з іншими політичними фігурами та темами, що викликають суспільний резонанс. Найчастіше поруч із його ім’ям згадують Володимира Зеленського, Володимира путіна, Джо Байдена, а також держсекретаря США Марка Рубіо та віцепрезидента США Джей Ді Венса.
Серед ключових понять, що домінують у цих дискусіях, вирізняються «війна», «переговори», «угода» та «Україна». Вони відображають основні теми матеріалів: можливі сценарії завершення війни, майбутнє відносин США з Україною та росією, а також перспективи американської підтримки.

Резюмуємо
- Заяви Дональда Трампа мають значний вплив на інформаційний простір, викликаючи хвилю обговорень у медіа та соцмережах. Вони стають предметом уваги не лише українських громадян, а й міжнародних політиків, дипломатів та аналітиків.
- Найпоширеніша тема — завершення війни й Трамп як єдиний спроможний цього досягти. Йдеться про переговори з росією, проте гарантії щодо безпеки України відсутні.
- Наратив конфлікту із Зеленським полягає в постійній критиці українського президента, натяки на його нелегітимність, вимоги провести вибори та сумніви в ефективному використанні американської допомоги. З цього випливає іще один наратив «фінансова і військова політика щодо України» — заяви про марнотратство щодо Києва та заклики до Європи брати допомогу Україні на себе.
- Також ключовий наратив — питання рідкісноземельних мінералів. Йдеться про угоду, яка надала б США доступ до українських корисних копалин в обмін на гарантії безпеки. Утім, наразі це питання використовується лише як важіль впливу на Україну.
- Риторика Трампа формує глобальний політичний порядок денний, впливаючи на перебіг війни та розставлення сил у світі. Кожне його висловлювання резонує далеко за межами США, впливаючи як на суспільні настрої, так і на політичні рішення.