Як заробляти початківцю на ілюстраціях у часи ШІ — інтервʼю з Катериною Бринзою, засновницею Camsua

Катерина Бринза — ілюстраторка, яка понад 10 років працює на фрілансі та допомагає іншим перетворити малювання на стабільний дохід. Вона заснувала спільноту Camsua і вже навчила понад 1650 студентів, як почати карʼєру в ілюстрації без академічної освіти. Її підхід — практичний, чесний і адаптований до реалій ринку, де ШІ вже впливає на творчі професії.
Ми поговорили з Катериною про старт у професії, заробіток на ілюстраціях, помилки новачків і про те, чому ручна робота сьогодні цінується набагато більше ніж ШІ-ілюстрації.

Слідкуйте за трендами digital — приєднуйтеся до каналу The Inweb Media
Старт: особиста історія та шлях
— Катерино, розкажіть, як ви прийшли в ілюстрацію? Що стало переломним моментом у вашій кар’єрі?
Загалом я любила малювати з дитинства, але так склалося, що отримала вищу освіту інженера-будівельника. Це виявилось не дуже цікавим, і знайти роботу було складно — особливо з огляду на те, що я приїхала підкорювати столицю самостійно. З часом мене зацікавив Photoshop, хоча спочатку я зовсім не розуміла, як він працює. Та дуже хотілося пов’язати себе з творчістю.
Я вирішила вступити до Академії графічного дизайну, і вже через два роки моєю першою роботою стала студія дизайну, де я отримала перший практичний досвід. Поступово, працюючи на фрилансі, я проходила різні курси, брала замовлення, і коли завагітніла — почала шукати щось легше, але водночас творче.
Дуже хотілося мати свою справу, і я постійно вигадувала для себе мікробізнеси: дитячі постери, ілюстрації тощо. Так я прийшла до акварельної ілюстрації, навчилася створювати принти на тканині. А коли почалась повномасштабна війна — перейшла в діджитал-ілюстрацію, бо планшет можна було взяти із собою.
— Чи були у вас сумніви, що ілюстрація може стати повноцінною роботою, а не лише хобі?
Мабуть, ці сумніви є у багатьох, особливо, напевно, у міленіалів. Нас із дитинства вчили, що «цим не заробиш», а фраза «художник завжди голодний» надто глибоко засіла в голові.
Можливо, це ще мій характер — я дуже вперта. Поки не спробую, не дізнаюся, чи вийде. Навіть якщо буде 100 помилок, 101 перша спроба може виявитися успішною.
— За 10 років на фрилансі — які зміни в ринку ви помітили?
Загалом — тільки позитивні. Творчість рухається вперед, і нові технології лише допомагають нам, головне — використовувати це у своїх цілях.
Тривалий час я не працюю саме під замовлення (лише інколи), але багато моїх колег мають стабільну роботу в різних напрямках. А їх дуже багато: портрети, геймдев, принти для друку, книжкова ілюстрація, наліпки тощо.
Плюс не забуваймо, що ми живемо у світі, де, не обмежені місцем перебування, можемо легко працювати з закордонними компаніями на різних платформах. Останні роки ми бачимо, як усе швидко змінюється з появою штучного інтелекту, але все ж таки зрозуміти замовника може лише дизайнер.
Для тих, хто тільки починає

— Що варто зробити людині, яка добре малює, але не уявляє, як почати заробляти на цьому?
Я б радила обрати для себе хоча б орієнтовну нішу. Що цікаво вам: портрети під замовлення, принти, іконки, чи, можливо, персонажі для ігор або щось у 3D? Так буде легше шукати роботу або додаткове навчання. Плюс від цього дуже залежить, у якій графічній програмі треба вчитися працювати.
Не обмежуйте себе тим, що вже знаєте — продовжуйте навчатися та підвищувати скіл. Також із порад:
- створити портфоліо (наприклад, на Behance або в соцмережах);
- розвивати соцмережі, адже в Instagram теж є ваші потенційні замовники;
- не ховати роботи «в стіл» — показуйте свою творчість і прогрес.
Перший час я б радила не гнатися за грошима, бо досвід у реальних замовленнях набагато цінніший. Звісно, свою роботу треба цінувати, але якщо це перше-друге замовлення — ви більше зацікавлені у творчій частині. Саме з роботи по бартеру й починалися мої перші дизайни.
— Які помилки найчастіше допускають новачки, намагаючись вийти на фриланс або продавати свої ілюстрації?
Як правило, це — нерозуміння, як працювати із замовником, або страх, що немає відповідного досвіду. Іноді навіть високий рівень скілу не допомагає, якщо ви просто боїтеся помилитися.
Також серед частих помилок: не брати передплату за замовлення, не укладати договір або навіть не знати, що це таке — адже тут ми вже торкаємося ліцензій на використання робіт. Ще одна поширена помилка — порушення авторських прав інших ілюстраторів. Найчастіше це відбувається не навмисно, а через незнання, що такі права взагалі існують.
Раджу також добре розібратися з форматами файлів, щоб уникнути переробок готових робіт.
— Чи обов’язково мати художню освіту, щоб почати працювати в ілюстрації?
Це дуже гарна база, але освіта по сфері не є основою. Я знаю відомих ілюстраторів із крутими проєктами, які — самоучки, і людей із базовою художньою освітою, які не можуть переступити через себе й взяти перше замовлення.
Найголовніше — це практика, практика і ще раз практика. У наш час основам світла, тіні, об’єму чи композиції можна навчитися на багатьох курсах. Ніхто зараз не питає диплом — якщо питання саме в ньому. Важливі — ваші навички.
Також, як я вже згадувала раніше, є багато різних напрямків в ілюстрації. І щоб дійсно глибоко опанувати якийсь один, треба цілеспрямовано йти саме в нього. Не всі портретисти малюють природу, і не всі, хто пише пейзажі, можуть працювати з обличчями чи персонажами.
— Чи реально це знайти перших клієнтів без великого портфоліо?
Все реально, але щось показати все одно потрібно. Тому я й кажу — ведіть хоча б Instagram. Це і є ваше портфоліо.
Якщо, на вашу думку, немає чого показати — придумуйте собі замовлення. Поділюсь своїм лайфхаком, хоча чомусь мало хто так робить: станьте самі собі замовником. Оберіть тему, зробіть роботу, зніміть процес, покажіть фінальний результат — можливо, навіть надрукуйте щось із вашою ілюстрацією.
Моя перша робота, яку я показала, — це костюм для мого сина з моїм принтом, який я пошила на замовлення. До того ж це класний досвід — пройти етапи підготовки роботи до друку. І не забувайте, що зараз можна створити візуалізації онлайн буквально за лічені хвилини.
Гроші та реалії фрилансу

— Який середній дохід можна очікувати на початку шляху ілюстратора? Від чого він залежить?
Я дуже не люблю називати конкретні цифри, бо я логік — а заробіток залежить від багатьох факторів: складність замовлення, ліцензія на використання, кількість замовлень на місяць, швидкість виконання тощо.
Хтось легко робить $2000, а хтось — $500 виборює. Початок завжди складний, бо ви ще не знаєте, скільки часу піде на замовлення, і точно не зможете одразу брати два чи три паралельно.
Тому на старті це можуть бути й невеликі суми — $100–200. А потім вже зможете заробляти стабільно і більше.
— Фриланс в ілюстрації — це більше про креатив чи про організацію та самодисципліну?
Кому як, але одне без іншого не працює. Принаймні на початку ти маєш бути сам собі й менеджером, і бухгалтером, і SMM, і роботодавцем, який підганяє під хвіст.
Однозначно, потрібно самому себе змушувати працювати, шукати замовників, не скролити стрічку з відосиками, а сідати й малювати або вчитися чомусь новому.
Є дедлайни, які треба дотримуватися, є правки, є ідеї замовників — не завжди натхненні. Але чим далі ми працюємо, тим більше з’являється простору для творчості та свободи дій. З часом ми вже можемо обирати й замовників, і проєкти.
— Ви заснували Camsua і навчили понад 1650 студентів. Як з’явилась ця ідея, і чим ваша спільнота відрізняється?
Загалом на Cams навчання пройшло понад 3500 студентів, а близько 1650 — саме на моїх курсах.
Ідея створити платформу зʼявилась ще до війни, коли я запускала власне навчання. На той момент в Україні не було зручних платформ для авторських курсів, і я хотіла зробити окремий сайт. Коли почалася повномасштабна війна, я вагалась, чи варто це робити. Але, як ми памʼятаємо — я вперта.
Усі свої заощадження я вклала в цей проєкт. Планувала залучати інших авторів для онлайн-курсів. Але реальність виявилася дещо іншою. За два роки активної роботи, під час яких я допомагала іншим просувати курси та розвивати проєкт, я зрозуміла, що зовсім забула про себе.
Ідея зробити з цього великий бізнес була, але зараз у мене немає фізичного ресурсу — я виховую сина сама, бо мій чоловік служить у ЗСУ. Тому тимчасово призупинила активну діяльність і зосередилася на розвитку особистого бренду та себе як ілюстратора.
Та це був класний досвід. Я познайомилась із чудовими ілюстраторами, здобула багато практичних навичок в онлайн-бізнесі, навчалася сама і допомогла іншим запустити свої перші освітні продукти.
ШІ, авторське право та майбутнє ілюстрації

— Як ви ставитеся до ШІ в ілюстрації? Використовуєте його у своїй роботі чи рутині — думаєте є потенціал витіснити ілюстраторів?
Не секрет, що зараз багато людей звільняють через те, що ШІ частково замінює людський ресурс. Я й сама використовую деякі його функції у своїй роботі, але не роблю на нього повну ставку.
Навіть щоб просто створити зображення — потрібно вміти це робити, мати досвід, знання, смак. Тож повстання машин я не чекаю — просто роблю те, що можу, і шукаю способи адаптації до нової реальності.
— Чи бачите ви, що через ШІ більше цінується ручна робота?
Складно сказати це зі сторони ілюстратора, але інколи так нудно стає від однакових зображень, що просто хочеться створити щось своє.
Однозначно завжди будуть ті, хто хоче бачити унікальну роботу. Недарма ж часто кажуть, що ШІ — без душі, бо коли ми створюємо щось самі, вкладаємо у це свій настрій, емоції — і це дуже відчувається. Клієнти купують не стільки саму картинку, скільки емоцію, яку вона викликає.
— Що б ви порадили молодим ілюстраторам у контексті захисту авторських прав? Можливо, у вас були кейси, коли ваші роботи використовували без узгодження — як діяти в таких випадках?
У мене таких випадків не було. Але важливо знати: за законом кожна ваша робота вже захищена авторським правом, і ви автоматично є її автором. Головне — мати докази на випадок порушення (файли, дати створення тощо).
Реєструвати торгову марку (ТМ) має сенс, якщо ви точно створили щось унікальне. Але кожну окрему роботу спеціально реєструвати не потрібно. І не забувайте: ідея сама по собі не підпадає під захист авторського права — лише її конкретна реалізація.
Натхнення, цінності, поради
— Сьогодні важко не вигоріти: від новин, рутини й стресу — що надихає саме вас на творчу роботу?
Чесно? Я вже давно перестала жити лише натхненням. Це помилка — думати, що творча людина має постійно бути в натхненні й з музою на плечі. Ніяка муза не прийде, поки ми самі не почнемо щось робити.
Як би дивно це не звучало, але мене надихає думка про те, що завдяки своїй роботі я можу самостійно планувати свій час — гуляти з сином серед дня в парку, не хвилюватися, що начальник не відпустить кудись.
Плюс я просто дуже люблю сам процес: коли створюєш щось, допомагаєш іншим — і отримуєш від цього справжнє задоволення.
— Що б ви сказали собі 10 років тому, як тільки починали свій шлях?
Не плакати три дні через невдале замовлення чи через те, що щось не вийшло. Так — було й таке. Я б сказала собі: кожна твоя дія — важлива. Не сумнівайся в собі, роби все, що хочеш спробувати.
— Що вам приносить найбільше задоволення в роботі над ілюстрацією — сам процес, реакція замовника, чи, можливо, чашка кави поруч і улюблена музика?
Результат — і, однозначно, відгук. Я залежна від відгуків — нічого не можу з собою вдіяти.
— Уявімо день без дедлайнів — що ви зробите в першу чергу: підете в музей, сядете малювати для себе, чи вимкнете всі пристрої й просто гулятимете?
Кава, смачна їжа (так, я люблю поїсти), прогулянка парком і просто побути із собою. В ідеалі — ще й машину часу або телепорт вигадати, якщо час дозволить.
Шукаємо унікальний досвід та історії — поділіться з редакцією The Inweb Media
Стати колумністом