Як створити статтю у Вікіпедії: вісім кроків

Як створити статтю у Вікіпедії: вісім кроків

Стаття у Вікіпедії — це спосіб зробити важливу інформацію про впливову компанію доступною для всіх. 

Якщо компанія є значущою, а її діяльність підтверджується авторитетними джерелами, стаття про неї може стати корисною для відвідувачів Вікіпедії. Це сприятиме поширенню достовірних фактів, допомагатиме користувачам краще розуміти сферу діяльності компанії та її внесок у галузь.

Зверніть увагу, що правильно казати саме «стаття у Вікіпедії», а не «сторінка». Адже Вікіпедія — це енциклопедія, яка складається зі статей. Термін «сторінка» у контексті Вікіпедії зазвичай використовують для технічного опису. Наприклад, обговорення сторінки, сторінка історії змін.
Фото: Соціальні мережі замість Google — як покоління Z змінює пошук інформації та що це означає для брендів

Що таке стаття у Вікіпедії

Стаття у Вікіпедії — це енциклопедичний запис, який висвітлює важливу тему з використанням незалежних авторитетних джерел.

Основні принципи статті:

  • текст не повинен містити оцінювальних суджень або прихованої реклами;
  • має бути тільки та інформація, яка вже була опублікована в авторитетних джерелах;
  • кожне твердження має підкріплюватися посиланнями на першоджерело.

Наприклад, статті про компанії Apple та Google містять лише факти та посилання на незалежні медіа, що підтверджують інформацію.

Навіщо компаніям стаття у Вікіпедії 

Стаття у Вікіпедії відкриває доступ до широкої аудиторії, формує позитивний імідж і підтримує зовнішні комунікації. Але це ще не всі можливості, які може отримати компанія.

  1. Підвищення довіри. Статтю про компанію у Вікіпедії часто сприймають як знак авторитетності. Оскільки Вікіпедія є незалежною платформою, її зміст не викликає асоціацій із прямою рекламою.
  2. Покращення репутації. Стаття містить об’єктивну інформацію про досягнення компанії, її продукти, послуги чи вплив на галузь, підкріплену авторитетними джерелами.
  3. Пошукова видимість. Вікіпедія має високий рейтинг у пошукових системах, тому сторінка компанії зазвичай відображається серед перших результатів у Google. Це сприяє більшому охопленню аудиторії.
  4. Зручність для ЗМІ. Журналісти часто звертаються до Вікіпедії, як до джерела базової інформації для подальшого пошуку. Тож стаття компанії з якісною інформацією може стати основою для публікацій у медіа.
  5. Інформування клієнтів. Вікіпедія може бути корисним джерелом інформації про компанію, її історію та продукти. Проте варто пам’ятати, що статті редагують користувачі, тому інформація може змінюватися й потребує перевірки на достовірність.
  6. Контроль над інформацією. Попри незалежність платформи, компанії можуть ініціювати створення статті, яка точно відображатиме факти, уникнувши поширення неперевіреної інформації.

Саме про створення статті про компанію й поговоримо далі.

Що робити, щоб додати статтю

Крок 1. Оцінити значущість компанії

Вікіпедія має чіткі критерії значущості для компаній. Для того щоб компанія відповідала вимогам, вона повинна бути відомою та мати достатнє висвітлення в незалежних авторитетних джерелах. Зокрема, у новинах, інтерв’ю, офіційних документах, наукових публікаціях.

Для підтвердження значущості компанії можна орієнтуватися на такі джерела:

  • статті у великих українських ЗМІ, інтерв’ю, матеріали з наукових журналів;
  • офіційні звіти або публікації, що містять незалежну оцінку компанії.
Що більше згадок незалежних та авторитетних джерел буде в статті, які підтверджують значущість компанії, то вищими будуть шанси, що стаття відповідатиме правилам Вікіпедії і її не видалять.

Однак кількість джерел не є головним чинником. Важливіше, щоб вони були надійними та відповідали критеріям значущості.

Рекомендується використовувати незалежні джерела, а не рекламні матеріали чи публікації, пов’язані з компанією. Джерела самої компанії або її партнерів, не вважаються авторитетними, оскільки вони можуть містити суб’єктивну або рекламну інформацію.

Крок 2. Зареєструватися на платформі

Хоча редагувати Вікіпедію можна без реєстрації, створення нових статей доступне лише зареєстрованим користувачам. 

Для того щоб зареєструватися, треба:

  1. Перейти на сторінку реєстрації.
  2. Вибрати ім’я користувача.
  3. Заповнити необхідні поля: ім’я користувача, пароль та email.
Про те, які імена Вікіпедія вважає неприйнятними та як реагує, коли їх виявляє, читайте детальніше у відповідному розділі Вікіпедії.
Фото: Як створити статтю у Вікіпедії: вісім кроків

Після реєстрації на платформі можна створювати статті.

Крок 3. Вибрати назву для статті

Назва статті повинна бути чіткою, точною та відповідати загальноприйнятим стандартам. Рекомендується використовувати офіційну назву компанії в називному відмінку.

Фото: Як створити статтю у Вікіпедії: вісім кроків

Важливо також уникати неофіційних скорочень й альтернативних назв.

У разі сумнівів щодо правильного написання назви можна звернутися до настанов Вікіпедії «Іменування статей».

Крок 4. Підготувати чернетку статті

Чернетка дає змогу підготувати статтю в комфортних умовах, адже її можна редагувати, доопрацьовувати та уточнювати інформацію. Чернетку не буде видно іншим користувачам, поки робота з нею триває.

Для того щоб створити чернетку, треба:

  • перейти до простору користувача;
  • створити нову статтю з назвою «Користувач: Ваше_ім’я / Назва_статті».

Редагуйте статтю в чернетці, доки вона не буде готовою до публікації.

Крок 5. Написати зміст статті

Стаття повинна починатися з короткого вступу, який описує компанію, її основні напрями діяльності та досягнення. 

Далі необхідно виконати такі дії: 

  • описати, коли і як була заснована компанія, хто її засновники, головні етапи розвитку;
  • розповісти про основні продукти або послуги компанії, їхні унікальні особливості, ціноутворення, позиціювання на ринку;
  • описати важливі події, нагороди, сертифікації, міжнародні або національні визнання, партнерства.

Усю цю інформацію варто об’єднати за темами в окремі розділи.

Існують компанії, які готові за винагороду попрацювати з наповненням для статті про компанію. Тим, хто захоче скористатися цією послугою, варто бути обережним, щоб не отримати таку плашку в статті. 

Фото: Як створити статтю у Вікіпедії: вісім кроків

Редагування за винагороду — це внесення змін до Вікіпедії в обмін на гроші, товари чи послуги. Відповідно до Умов використання Фонду Вікімедіа, користувачі, які отримують або очікують на винагороду, зобов’язані розкрити цю інформацію.

Вимоги, як правильно повідомити про редагування за винагороду:

  • вказати інформацію на своїй сторінці користувача;
  • додати відповідне повідомлення на сторінці обговорення статті;
  • зазначити факт оплати в описі редагування.
Недотримання цих вимог може призвести до блокування акаунта, зокрема й назавжди.

Дотримання прозорості допомагає уникнути претензій і забезпечує відповідність редагувань правилам Вікіпедії.

Крок 6. Додати посилання на авторитетні джерела

Кожне твердження в статті повинно бути підтверджене надійними джерелами: незалежними публікаціями, статтями в ЗМІ, офіційними звітами тощо. Їх варто обирати за певними критеріями.

Незалежність від компанії.  Матеріали не повинні бути написані або профінансовані компанією, про яку йтиметься в статті Вікіпедії. Підходять публікації з новинних агентств (Reuters, AP, BBC) і інтерв’ю з незалежними експертами або лідерами думок.

Джерело має бути відомим і визнаним у своїй сфері, а його редакційна політика має ґрунтуватися на фактах. Це можуть бути великі українські та міжнародні ЗМІ (The New York Times, Forbes, The Guardian), а також незалежні аналітичні видання.

У статті мають бути згадки або посилання на інші авторитетні джерела, що підтверджують правдивість інформації.

Крок 7. Перевірити статтю перед публікацією

Перед публікацією ще раз варто перевірити наявність:

  • посилань на першоджерело в цитатах;
  • граматичних помилок;
  • правильного форматування;
  • посилань на інші статті Вікіпедії.

Крок 8. Опублікувати статтю

Коли стаття буде завершена, її можна перенести з чернетки в основний простір. Для цього в меню «Дії» є функція «Перейменувати». Завдяки їй можна змінити назву статті відповідно до вимог Вікіпедії та перемістити її.


Після створення статті у Вікіпедії вона одразу стає доступною для всіх користувачів. Однак, щоб забезпечити якість і достовірність інформації, спільнота Вікіпедії впровадила механізм патрулювання. Це означає, що досвідчені користувачі з правами патрульних переглядають нові статті, перевіряючи їх на відповідність основним правилам і стандартам Вікіпедії. ​
Яна Поліщук
Яна Поліщук
• Content Writer
Inweb
Редакторка за фахом і райтерка за покликанням. Уже понад 13 років пишу тексти, які допомагають читачам знайти відповіді на свої запитання. Люблю слова і їхню силу, але «порожні» і «без цілі» — безжально видаляю. Уважна до деталей, бо вірю, що саме вони роблять тексти живими й переконливими.
Більше цікавого