Вчені створили батарею, що перетворює радіацію з ядерних відходів на електрику

Вчені створили батарею, що перетворює радіацію з ядерних відходів на електрику

Дослідники з Університету штату Огайо представили нову експериментальну батарею, яка виробляє електроенергію, перетворюючи радіацію на світло, а світло — на струм. Технологія поєднує кристали, що світяться під дією гамма-променів, і сонячні елементи, які зчитують це світло.

Батарею протестували з двома джерелами випромінювання: цезієм-137 і кобальтом-60. Потужність, отримана від цезію, склала 288 нановат, а від кобальту — 1,5 мікровата. Цього достатньо для живлення сенсорів або інших невеликих пристроїв.

При цьому батарея не містить радіоактивних речовин — вона лише використовує зовнішнє випромінювання. Це робить її безпечною для дотику, попри роботу в умовах підвищеної радіації.
Розробка призначена для використання в місцях, де складно проводити технічне обслуговування: у сховищах ядерних відходів, під час глибоководних досліджень або на космічних станціях. На побутове використання вона не розрахована.

Дослідження показало, що ефективність батареї залежить від розміру кристалів і сонячних елементів. Чим більший кристал — тим більше випромінювання він поглинає. Водночас більша площа сонячної панелі дає змогу зібрати більше світла.

Для масштабування цієї технології потрібні додаткові дослідження й ресурси. Вчені вважають, що в майбутньому подібні батареї можна буде використовувати в складних умовах, де важлива довготривала автономність без шкоди для довкілля.

Джерело: Ohio State University

Софія Старк
Софія Старк
• Media Editor
Агенція digital-маркетингу Inweb
Media Editor, дипломована журналістка із пристрастю до Digital та технологій. Маю стаж графічного дизайну розрізом у 5 років, вивчала основи SEO, email-маркетингу та була Head of SMM. Ваша персональна Сірі у світі digital, штучного інтелекту тощо. Педантична перфекціоністка із неймовірною допитливістю, тому збираю найцікавіше, щоб ви могли прочитати це в медіа. Обожнюю геймінг та практикую мобільну фотографію.
Більше цікавого