Що таке Instagram Edits та як користуватися новим редактором — порівняння з VN

Meta презентувала новий мобільний застосунок для монтажу відео — Instagram Edits. Розбираємо, що це за застосунок, як ним користуватися та як він виглядає у порівнянні з VN.
Що таке Instagram Edits і для чого він Meta

Ключова особливість Edits — прямий зв’язок з Instagram, який дає авторам доступ до статистики переглядів, лайків, охоплення відео у застосунку. Це дозволяє аналізувати ефективність контенту й одразу адаптувати його до трендів.
Запуск Instagram Edits був стратегічним кроком: Meta запустила Edits як відповідь на популярність CapCut, пов’язаного з TikTok. Компанія анонсувала редактор під час розвитку напруження відносин між США та Китаєм, що ставить під загрозу доступність TikTok в Америці.
Як заявляв CEO Instagram Адам Моссері та інші представники Meta, Instagram більше не є застосунком для фото. Тепер пріоритетом є відеоконтент, який набирає популярність.
Стратегічний контекст Instagram: Reels проти TikTok
Щоб зрозуміти важливість запуску Instagram Edits, варто поглянути ширше — на конкуренцію між соцмережами Instagram та TikTok і популярність коротких відео.
Успіх TikTok — понад 135 млн користувачів у США на кінець 2024 року — довів, що людям подобаються короткі відео. Користувачі TikTok проводять у застосунку понад 25 годин на місяць, що більше, ніж в Instagram.
У відповідь Instagram запустила Reels у 2020 році, Meta повідомляла про 140 млрд переглядів Reels щодня вже до 2022 року. Reels стали частиною Instagram і дають кращу взаємодію, ніж звичайні фото. Однак TikTok все ще має перевагу завдяки редактору CapCut, який тісно повʼязаний можливостями з TikTok.
Після заборони TikTok у США, яка набрала чинності у 2025 році, соцмережа Instagram могла стати основним джерелом коротких відео. Щоб залучити авторів з TikTok, платформа потребувала потужних інструментів для редагування, і Edits став цим інструментом.
Особливості та функції Instagram Edits
Instagram Edits дає змогу створювати Reels та відразу публікувати їх у профілі. У нього є базові функції для монтажу, які дозволяють зробити нескладні ролики з простими переходами та ефектами.
Таймлайн та монтаж з кількох кліпів

В застосунку є класичний таймлайн, на якому можна розташовувати декілька кліпів. Їх можна обрізати, повертати, масштабувати. Важливий нюанс — не можна одразу імпортувати відео з файлів смартфона, потрібно зайти у файли, відкрити відео і поширити його в застосунок.

Загалом переходи, ефекти й робота з відео у теперішній версії застосунку Edits відповідають базовим потребам.
Складний монтаж у режимі того таймлайну що є зараз зробити не вийде, навіть якщо вам потрібно накласти декілька фото чи відео поверх основної доріжки — не можна застосувати до них ефекти чи анімацію, додати маску чи режими накладання.
Робота з аудіо
Edits дозволяє додавати та налаштовувати звук для Reels. Можна використовувати велику музичну бібліотеку Instagram, щоб додати фонову музику або популярні треки. Завдяки інтеграції можна знайти трендові звуки та синхронізувати кліпи з ритмом. Проте функція розподілу бітів недоступна, тому орієнтуватися потрібно наосліп.

Можна записувати закадровий голос, завантажити музику із відео. Але якщо вам потрібно завантажити озвучку попередньо записану на диктофон — можливості цього зробити через імпорт з файлів немає.

Є 10 ефектів для закадрового голосу, як у TikTok.


Додатково можна почистити озвучку від шумів. З мінусів — не можна налаштувати варіативну гучність за кривою.
Субтитри та стікери
Як і в Stories, Instagram Edits дозволяє накладати текст і стікери на відео. Ви можете додавати заголовки, підписи чи емодзі, налаштовувати стиль шрифту, колір і розмір. Імпортувати власні шрифти не можна.

Щодо субтитрів — вони доволі примітивні, не працюють з українськими варіантами, тому застосунки для створення субтитрів все ще будуть актуальними.
Запис відео та його збереження
Запис відео відбувається через окрему кнопку у меню. Відразу можна коригувати якість та HDR, що зручно якщо у вас вже не виставлені параметри за замовчанням. Записувати можна у HD, 2K, 4K з 24, 30 чи 60 к/с. Є таймер, базове згладжування шкіри, яке можна коригувати.

Незрозуміло чому Instagram не додали бібліотеку ефектів, яка є в соцмережі, для того, щоб скористатися ефектом все ще треба заходити в Stories. Ширококутний обʼєктив доступний лише на основній камері.
Проте є функція заміни фону, що може бути корисна спеціалістам для запису розборів скринів чи відео. Експорт відео доступний в HD, 2K, 4K — немає можливості налаштувати бітрейт чи FPS.
Експортуючи відео немає можливості додати або створити обкладинку — що теж критично, якщо немає бажання завантажувати її прямо перед публікацією.
Загалом застосунок Edits зараз виглядає дуже базовим. Йому потрібно кілька оновлень і покращень, для того, щоб справді створити конкуренцію VN чи CapCut. Для естетичних Reels під музику — це непоганий спрощений редактор, але якщо є потреба зробити якісне розмовне відео, з переходами, фоновими звуками, завмираннями й накладаннями субтитрів, кількох кадрів — він вам не підійде.
Як працювати з Instagram Edits
Для початку роботи з Edits потрібно завантажити його з App Store або Google Play та авторизуватись через власний Instagram-акаунт. Інтерфейс простий, а його структура нагадує редактор Reels.

У застосунку є кілька робочих зон. Перша вкладка дозволяє зберігати ідеї, які виникають у процесі перегляду чужих відео. Друга зона — це стрічка натхнення, де зібрані актуальні Reels без реклами.

Центр застосунку призначений для управління власними проєктами — тут зберігаються відео, які можна допрацьовувати у зручний час. Четверта вкладка — для запису відео.
Пʼята — це аналітика Reels з вашого акаунту. Тут можна проглянути статистику по приросту читачів, охопленню, взаємодії — як загалом по акаунту, так і окремо для кожного з роликів.

Як робити простий монтаж в Edits
Процес монтажу в Edits максимально простий. Ви або завантажуєте потрібні ролики зі стрічки галереї, або записуєте відео через плюсик.
Щоб зробити простий монтаж — потрібно натиснути на відео. Це дає змогу обрізати його, або вирізати потрібну частину, можна видалити зайве відповідною кнопкою. Далі скористайтеся вкладкою фільтрів, аби додати візуальний ефект, або тексту, якщо це необхідно. Для того, щоб додати музику — натисніть на аудіо та оберіть потрібний трек зі списку.
Попри те, що у застосунку доступно багато треків, не всі з них доступні для завантаження. Тому звертайте увагу на позначку зі знаком оклику — якщо вона є, при збереженні відео у галерею аудіо видалиться, згідно з правами власника треку.
Порівняння Instagram Edits та VN
Я працюю з VN понад три роки, і Instagram Edits суттєво відрізняється від нього. VN — дає більше можливостей для роботи з бітами, накладаннями, ефектами. У VN є опція keyframes, можливість завантажити власні шрифти або звуки.

Instagram Edits, навпаки, робить акцент на швидкості та простоті. Він максимально інтегрований з Instagram, що дозволяє швидко створити ролик і одразу публікувати його, переглядати статистику.
Субтитри — ахілесова пʼята Edits
Instagram Edits не дає можливості створити субтитри різних стилів, і це вагомий мінус застосунку, оскільки багато людей дивляться Reels без звуку.
Англійською мовою можна створити субтитри в Edits, проте їх якість посередня, немає анімацій і можливості зручно редагувати. Для української мови такої опції взагалі немає. Тому навіть якщо створюватимете відео в Edits, застосунок для субтитрів вам знадобиться.
Чи варто користуватись Instagram Edits
Instagram Edits — це перспективний інструмент, але поки що він не становить конкуренцію для просунутих мобільних редакторів як VN чи CapCut. Його інтеграція з Instagram та наявність аналітичних даних — це важлива особливість, яка поки що не перекриває мінусів.
Ймовірно, що Meta продовжить вдосконалювати Edits, тому спеціалістам варто спостерігати за тим, як розвиватиметься застосунок найближчим часом. Поки що його не можна виділити як професійний редактор, але для початківців та швидкого монтажу — можна використовувати.