Як ухвалювати рішення на основі фактів: огляд книги «Ключові показники менеджменту» Кіарана Волша

Для керівника інтуїція — вже не інструмент, а ризик. Якщо компанія зростає, зростає і складність її процесів. У цьому середовищі важливо спиратися на точні, перевірені метрики. Про те, як ухвалювати рішення на основі фінансових показників, розповідає Кіаран Волш у книзі «Ключові показники менеджменту. 100+ фінансових коефіцієнтів для ефективного управління компанією».
Це практичний гід, який дозволяє читачу краще розуміти звіти, виявляти слабкі місця в операційній діяльності та бачити повну картину ефективності. Lskbv

Слідкуйте за трендами digital — приєднуйтеся до каналу The Inweb Media
Розумійте взаємозв’язки
Умови бізнесової діяльності змінюються щодня. У такій динамічній ситуації ці коефіцієнти інформують менеджерів про найважливіші питання, яким необхідно негайно приділити увагу. По суті, коефіцієнти показують зв’язки, що існують між різними ділянками бізнесу. Вони висвітлюють важливі взаємозалежності та потребу в належному балансі між департаментами. Відповідно, знання основних коефіцієнтів полегшить співпрацю менеджерів різних напрямів для досягнення головних завдань бізнесу.
Остерігайтеся маніпуляцій
Звіти можуть складатися на основі цифр, над якими проведено певні маніпуляції. Інколи компанія хоче показати звіти, які занижують її успішність. Таке трапляється нечасто. Тому ми завжди маємо шукати можливі маніпулювання цифрами у двох окремих частинах бухгалтерських рахунків, які розглянемо в цій книзі.
Використовуйте ROTA та ROE разом
Дві окремі одиниці виміру необхідні, щоб висвітлити різні аспекти бізнесу, тому вони обидві надзвичайно важливі. Показник прибутковості сукупних активів оцінює оперативну ефективність діяльності всього підприємства, а показник прибутковості власного капіталу показує, як ця ефективність перетворюється на вигоду власників.
Оцінюйте ефективність на рівні операційної діяльності
Існує два головні чинники, які впливають на прибутковість активів: маржинальність продажів і оборотність активів.
Саме на цих двох показниках мають зосередити увагу менеджери, які прагнуть підвищити ефективність. Однак керувати ними безпосередньо не вдасться: кожен із них залежить від цілого ряду дрібніших результатів на виокремлених ділянках загального процесу. Їх можна зобразити як співвідношення, і тому все, що потрібно менеджерам, — система, котра дозволить визначати та обраховувати допоміжні показники, завдяки яким вони зможуть:
- встановлювати цільове значення для кожного показника, досягнення якого означатиме необхідний менеджерам загальний рівень ефективності;
- делегувати досягнення цих значень конкретним виконавцям.
Не плутайте прибутковість із грошовими потоками
Якщо цей показник (ROI) дорівнює або ж перевищує вартість фінансування, тоді бізнес життєздатний. Проте якщо тривалий час цей показник менший за вартість фінансування — такий бізнес не має майбутнього. У кожному конкретному випадку це загальне поняття ROI подається через більш специфічні терміни, як-от ROTA, ROE тощо.
Уважно аналізуйте оборотність робочого капіталу
Коефіцієнти поточної та швидкої ліквідності широко застосовують, оцінюючи короткострокову ліквідність, але їхній недолік полягає в тому, що вони статичні та відображають стан речей лише на певний момент часу, тобто на дату формування балансу. Можна досить легко підтасувати показники, щоб усе видавалося просто чудовим, але на день формування звіту. Вважається, що оцінювання грошового потоку, який компанія очікує в найближчому майбутньому, усуває цей недолік і слугує значно кращим показником платоспроможності компанії.
Слідкуйте за маржинальністю — зміни в ній швидко впливають на прибутки
Прагнучи збільшити маржинальність, менеджери мусять зменшити один чи кілька з наведених вище компонентів витрат. Наприклад, якщо зменшити ціну матеріалів на 2%, від 38 до 36%, то за незмінності решти показників маржинальність збільшиться на ті самі 2% — до 12%. Якщо поєднати цю маржинальність із показником оборотності активів, який становить 1,4 обороту на рік, то загальна прибутковість активів зросте до 16,8% (12% множимо на 1,4).
Ці показники дозволяють менеджерам планувати діяльність, складати бюджет, делегувати відповідальність та моніторити і контролювати ефективність різних функціональних сфер. З їхньою допомогою можна визначити цільові значення для всіх напрямів та розраховувати їхній вплив на показник загальної ефективності діяльності підприємства.

Книга Кіарана Волша — це must-have для тих, хто хоче розуміти фінансову логіку бізнесу і приймати зважені управлінські рішення. Вона дає чіткі інструменти для планування, делегування, аналізу та контролю з максимальною користю для реального менеджменту.
Замовити друковану версію книги можна у книгарні «Наш Формат».