«Мрій та Досягай»: як Міла Міщенко відновила свій бізнес після переселення та створила З.ЛЮКА

«Мрій та Досягай»: як Міла Міщенко відновила свій бізнес після переселення та створила З.ЛЮКА

З.ЛЮКА — бренд одягу, що створює унікальні сорочки з відбитками люків українських міст. Ідея цього проєкту належить Мілі Міщенко, жінці-підприємиці з Запоріжжя, яка, попри численні труднощі війни та переселення, зберегла здатність бачити красу навколо та ділитися нею з іншими. Міла стала учасницею програми для жінок-підприємиць «Мрій та Досягай», яка підтримує жінок-переселенок із бізнесами або ідеями, що потребують допомоги для відновлення або масштабування.

Спеціально для Медіа Inweb Наталія Рубиш, представниця НГО Impact Force, поспілкувалась з Мілою, дізнавшись, як війна змінила її життя, які бар’єри вона долала, а також як її проєкт отримав підтримку і почав розвиватися.

The Inweb Media

Слідкуйте за трендами digital — приєднуйтеся до каналу The Inweb Media

Стежити за новинами

— Яким був той переломний момент, коли війна увірвалася у ваше життя? Що змінилось у вас назавжди?

Війну ми зустріли в Києві — район біля Ірпеня. Це той день, коли я стала дуже дорослою і шукала, як вивезти зі столиці 4-річну дитину. Ми багато разів переїжджали і в кожному місці ми облаштовували собі частинку дому. Житомирська область, Львів, Болгарія, табори біженців та Румунія. У 2024 році повернулися з сином до батька у Запоріжжя, зробили ремонт. Я вперше зняла приміщення для своєї майстерні «Дім.Равлика» та вперше почала працювати не сама, маючи багато планів та натхнення.

Але все різко змінилося, бо наш приватний сектор стали систематично обстрілювати КАБами. Я звикла до ракет, шахедів, недоспаних ночей, інстинктивному накриванню сина своїм тілом під час вибухів, але я не могла звикнути до страху в його очах. Тому довелося змінити все: залишити роботу, батька, дім і їхати за гори, лиш би дитина не росла під звук вибухових хвиль. Наразі проживаю із сином у Хусті. Будинок у Запоріжжі після чергового обстрілу відновлюють, майстерня залишилася вдома, але потреба творити завжди лежить у серця в кишені.

— Які бар’єри стояли перед вами як перед жінкою, яка творить під час війни й постійно змінює місце проживання?

Страх бути єдиною рідною людиною поряд у дитини, бо це велика відповідальність та складність повноцінно працювати, адже інколи просто неможливо було залишити сина, а потреба у фінансах напружувала. Складність перевезти з собою майстерню, постійне відчуття: а що як знову доведеться переїжджати. Тому навчилися мати мінімум речей та легко прощатися з тим, що раніше мало цінність. Потрібно мати велику сміливість на новому місці з потенційним ризиком переїзду, щоб починати справу знову, ще й таку, що досить специфічна та рідкісна.

— Що стало тією точкою, коли ви вирішили: досить відкладати, треба діяти?

Я побачила в інстаграмі інформацію, а через декілька днів подруга, яка в багатьох проєктах працює менторкою, порадила подати заявку на участь у програмі «Мрій та Досягай».

Освітня програма «Мрій та Досягай» реалізується громадською організацією Impact Force у партнерстві з ООН Жінки, за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія.Бізнес та за фінансової підтримки урядів Ісландії та Франції.

У той момент я була захоплена ідеєю зробити квітучий папір, бо вже не один рік перероблювала папір для власної майстерні. Тема заявки встигла змінитися кардинально, бо за час відбору нам довелося виїхати із Запоріжжя, і на новому місці я не мала тієї площі, потужностей та стабільності, як удома. Оскільки моя діяльність була повʼязана зі створенням штампів, а ще в Запоріжжя я розмірковувала про люки, бо це такі самі штампи, лише вуличні та грубі, то на перших заняттях запитала про можливість змінити ідею. Мені погодили. Цією ідеєю стала З.ЛЮКА це специфічна ідея, адже це, буквально, — відбитки з люка, які ми переносимо на одяг, тож ця ідея має свої ризики — погода. А взимку на вулиці не поробиш, тому довго довелося чекати та просто поглинати знання. Допомогла почати робити перші кроки нормальна суха погода, безумовно настанови менторки Вікторії та підтримка друзів.

Мрій та досягай — програма для жінок

— Що стало головним здобутком програми особисто для вас?

Це складно обʼємно охопити зараз однією відповіддю. Не було чогось некорисного, було просто таке, до чого я ще не дійшла на практиці. Особливе дякую за фінансовий модуль — це дає опору, і спікер зрозуміло пояснив. Крута навичка — діяти, а не перфекціонувати. 

— Що зараз з вашим проєктом? На якій він стадії?

Коли ти ВПО, в новому місті, в орендованій квартирі та з новою ідеєю, то без фінансової підтримки неможливо стартувати, тому такою цінною стала програма. У нас були перші продажі до релізу колекції. Сорочки у швачки для пришивання нашивок, на 17 травня поставлена презентація офлайн у місті. Є лист передзамовлень. Є команда з чотирьох людей та розширення асортименту — додали шофер та бандани. У нас уже є два перших клієнти та п’ять сорочок на передзамовленні. До нас приєднався контент-менеджер. Шукаємо вид співпраці у zero waste напрямку, зокрема з громадською організацією для підсилення екосвідомого меседжу. Міська рада готова допомагати нам в реалізації толоки для міста.

Впевнено, з великим бажанням діяти, зʼявилася масштабність у голові та розуміння каналів просування продукту. А далі — презентація проєкту З.ЛЮКА, колаборації, реєстрація ФОП та відвідування інших міст для створення відбитків люків України.

Мрій та досягай — програма від НГО Impact Force

— І наостанок: що б ви сказали жінці, яка ще лише мріє про власну справу, але боїться почати?

Не треба думати про це зі страхом, це може бути особливо цікава, яскрава пригода в вашому житті. І повторю фразу з фінальної події програми:

«Якби ти знала, що від твого шаленого успіху тебе відділяє 10 невдач, як швидко б ти на них наважилася?»

А ще я вірю, що наша діяльність не є кінцевою точкою, чимось на все життя. Це завжди процес переходу від одного до іншого, розширення, проявлення. Ідеї приходять, тому що є люди, які чекають, коли ця ідея втілиться — і для цього вона обрала вас.


Якщо хочете поділитися досвідом із читачами Медіа Inweb — читайте, як надіслати статтю.

Пишемо, редагуємо та публікуємо для вас.
Більше цікавого