Як розвивати лідерство через емоційний інтелект: короткий огляд книги Деніела Ґоулмана, Річарда Бояціса та Енні Маккі

Як розвивати лідерство через емоційний інтелект: короткий огляд книги Деніела Ґоулмана, Річарда Бояціса та Енні Маккі

Лідеру вже недостатньо бути просто стратегом чи фахівцем. Для побудови довіри, натхнення команди та впровадження змін важливу роль відіграє емоційний інтелект — здатність усвідомлювати себе, співпереживати іншим і ефективно керувати стосунками.

Про те, як EQ формує ефективне лідерство, розповідає книга «Емоційний інтелект лідера» від Деніела Ґоулмана, Річарда Бояціса та Енні Маккі. Видання допоможе не просто зрозуміти себе, а й сформувати власну лідерську стратегію — чесну, гнучку, сильну. Зібрали 10 цитат з книги.

The Inweb Media

Слідкуйте за трендами digital — приєднуйтеся до каналу The Inweb Media

Стежити за новинами

Почніть з себе: прийміть свої емоції

Від самосвідомості — розуміння своїх емоцій і осмислення своєї мети — перейдімо до самокерування — концентрованої сили, потрібної всім лідерам для досягнення поставленої мети. Не знаючи своїх почуттів, ми не зможемо ними керувати. Навпаки, вони керуватимуть нами. Зазвичай це непогано, якщо мова йде про позитивні емоції, як-от ентузіазм або задоволення від нового виклику. Та жоден лідер не може собі дозволити, щоб ним керували негативні емоції — розчарування і лють або занепокоєння і паніка.

Станьте кращою версією себе

Існує генетичний компонент, який відповідає за емоційний інтелект, але важливе й виховання. Хоча в людей відрізняється початковий рівень природних здібностей, кожен може вдосконалити себе, хай із чого б не довелось починати.

Запитуйте зворотний зв’язок

Хто я? Які мої переваги і хиби?

Розробіть план розвитку, який працює

Найбільша помилка під час встановлення мети — присвячення себе діяльності, яку важко реалізувати за теперішнього стилю життя і роботи. Ваш план дій має підходити вашому нинішньому ладу й ритму життя. Навіть націленість на одну мету покращення може значно підвищити ефективність.

Налагодьте підтримку — шукайте наставників

Розмірковуючи про свою кар’єру як лідерів, керівники, яких ми опитали, стверджували, що визначальним досвідом для їхнього розвитку була та робота, де перед ними поставав певний виклик — принаймні спочатку. Допоміг наставник, який просив їх узятись за цю роботу, а потім захищав від горе-помічників. Захисний щит, який створював наставник, був настільки важливий, що компанія почала називати таку допомогу «свобода дій». 

Наставники дали цим молодим лідерам безпечну можливість розправити крила через експерименти з новими стилями і поведінкою. Наставники не лише сформували ядро лідерства у компанії, а й одного за одним створили двох генеральних директорів, які мали неперевершені здобутки.

Експериментуйте і вчіться на житті

Замість приєднатися до групи з ораторського мистецтва, одна наша знайома менеджерка середньої ланки зробила щоденні збори персоналу своїм майданчиком для тренувань. Ще більше практики вона здобула, узявшись до завдань, які вимагали презентацій звітів перед групою. Так навчання вона зробила частиною щодення, перетворивши свою роботу на навчальний клас для зміцнення лідерських якостей.

Вивчайте механізми емоційного інтелекту

Володіння емоційним інтелектом, таким важливим для лідерства, засноване на налагодженій взаємодії префронтальних і лімбічних схем. Вивчення пацієнтів неврологічного відділення, які перебувають там через ураження префронтальних і лімбічних зон, підтверджує, що їхні когнітивні навички можуть залишитись без змін, але емоційний інтелект зазнає порушень. Цей неврологічний факт чітко відокремлює навички емоційного інтелекту від виключно когнітивних навичок, як-от інтелект, технічні чи бізнесові знання, які містяться лише в неокортексі.

Будьте відкритими — це посилює довіру

Справді відкриті лідери, які не приховують від інших своїх почуттів, переконань і вчинків, шанують чесність і цілісність. Вони визнають помилки або провини і зауважують неетичну поведінку інших, а не заплющують на неї очі.

Гнучкість — суперзброя сучасного лідера

Лідери з таким умінням справляються з кількома завданнями без втрати концентрації або енергії; вони комфортно почуваються в неоднозначних ситуаціях, яких не уникнути в організаціях. Такі лідери вміють пристосуватися до нових випробувань, швидко налаштовуються на стрімкі трансформації та гнучко мислять, коли з’являються нові дані або реалії.

EQ важливіший за IQ — це підтверджені цифри

Партнери з розвиненими соціальними навичками давали на 110% більше прибутків, а ті, хто вирізнявся навичками самокерування, давав неймовірні 390% постійних прибутків — у цьому разі це були додаткові 1 465 000 доларів щороку.

Порівняйте: добре розвинені навички аналітичного мислення давали лише додаткові 50% прибутків. Тому виключно когнітивні навички допомагають, але навички емоційного інтелекту допомагають значно більше.


Емоційний інтелект — не опція, а стратегічна необхідність для лідера. Книга «Емоційний інтелект лідера» пояснює, як розуміння себе та інших допомагає не тільки досягати результатів, а й зберігати баланс, енергію й довіру в команді.

Замовити друковану версію книги можна у книгарні «Наш Формат».

Валерія Трофімчук
Валерія Трофімчук
• Deputy Head of Content
Inweb
Гнучка та багатозадачна перфекціоністка. Права рука головного редактора Медіа Inweb. У диджиталі вже понад 5 років, починала з контент-менеджменту.
Більше цікавого