Чому нас виснажує «успішний успіх» та що з цим робити — колонка психологині Олі Сімчук

У мережі регулярно трапляються пости, навіяні явищем «успішного успіху», коли люди демонструють свої досягнення та найкращі сторони. Проте це може виснажувати, тому психологиня Оля Сімчук вирішила розповісти: чому прогресує виснаження та як з ним боротися.

Я часто працюю з жінками, які приходять із втомою — від надмірних вимог до себе і фізичної неможливості все це реалізувати. З низькою самооцінкою, бо не відповідають соціальним стандартам, що лише посилює тривогу. Адже суспільство навʼязує потребу бути успішною і багатою, з ідеальним тілом, найкращою подругою, коханкою, мамою — якщо є діти.
Люди потрапляють у марафон самовдосконалення, який не має нічого спільного з реальним життям — тим, у якому вони насправді перебувають. У процесі роботи ми часто приходимо до того, що в цих прагненнях значно більше про чужі досягнення, стандарти й навʼязані вимоги, ніж про власні бажання та можливості.
І коли людина повертається до свого реального життя, без порівнянь з іншими, — стає легше. З’являється більше місця для себе, своїх цінностей і бажань. Більше повітря. І можливість нарешті почуватися добре. Радісно. По-справжньому.
Що таке «успішний успіх» і звідки він взявся
На старті пропоную розібратись, що взагалі мається на увазі під цим «успішним успіхом» і звідки він взявся.
Так, соцмережі відіграють велику роль. Ми проводимо в них багато часу, бачимо чужі досягнення і порівнюємо себе. Хоча можемо бачити 10–20% чужого життя, а з собою — живемо на 100%. І це порівняння абсолютно непропорційне.
— А чому в Андрія 11, а в тебе тільки 10?
— От у доньки маминої подруги все інакше…
Коли з цим зростаєте — складно помітити, що можна інакше. Що себе варто порівнювати з собою — вчорашньою, а не з кимось незнайомим із соцмереж.
Успішний успіх — про те, щоб до 30-ти (а краще — до 25-ти) побудувати кар’єру із зарплатою в тисячах доларів, бажано — власний бізнес (бо «на когось працювати може й не престижно»), брендовий одяг, люксове авто й ідеальну квартиру з дизайнерським інтер’єром. І якщо все це є — тоді, начебто, ти успішна людина і дійшла до планки «успішного успіху».
Це узагальнений образ, який найчастіше транслюється через Instagram та інші соцмережі. Але якщо повернутись у реальність — видно, що це далеко не всім досяжне, і в житті все працює складніше.
Чому варто бути обережним з «успішним успіхом»
Перегляд чужих успішних фото і досягнень викликає висхідне порівняння — коли людина бачить інших як кращих за себе, що може знижувати самооцінку і викликати депресивні симптоми.
Постійне спостереження за «успішним успіхом» інших може викликати тривогу, посилення ефекту FOMO і знижене задоволення власним життям.
Дослідження Університету Небраски показало, що молоді мами, схильні до соціального порівняння, відчували менше впевненості у своїх батьківських навичках після перегляду постів щодо ідеального материнства в Instagram.
Як боротися з виснаженням від «успішного успіху»
Найперше, що потрібно зробити — визначити, що для вас означає успіх. Також дуже важливо — дослідити власний успіх. Не той, що демонструють у стрічці, а саме ваш.
Запитайте себе:
- Що для мене зараз, в моїх умовах, означає успіх?
- На що я спираюся? (мова про те що визначає успіх для вас, щоб зрозуміти, чи не навʼязаний він суспільством)
- Які в мене ресурси, реальні можливості?
- Чи реально для мене в цей час досягти цього успіху?
Опирайтеся на реальне, а не на бажане ідеалістичне.
Так само ми опановуємо будь-яку навичку: читати, писати, працювати, будувати стосунки.
І так само — рухаємось до успіху. Через кроки. Через реальні зусилля. Через точку А → В → С.
Почніть з того, де ви зараз, визначте, куди хочете — і робіть перші свої кроки. Не чужі.
Відверто, — якщо людина зараз має зарплату $500, різкий стрибок $3000 малоймовірний. А от до $800–1000 — з усвідомленням послідовних кроків та цілей, це реалістично.
Що робити, якщо це не допомагає
Визначте свій успіх тут і зараз, дайте собі відповіді на запитання:
- Що для мене важливо?
- Що я ціную? (якою людиною я хочу бути)?
- Які досягнення мені справді потрібні, а які нав’язані?
Потім, перевірте це все на правдивість, відповідаючи на запитання: а якби не треба було робити фото та відео в мережу, чи я б цього хотіла (-в)?
Можна включати і тверді результати (освіта, професійні навички, проєкти), і м’які (навички турботи про себе, відпочинок до того як відчуваю втому, припинення стосунків з токсичним оточенням і так далі).
Фіксуйте свої перемоги
Записуйте щодня — за що можна себе похвалити, собі подякувати. Це може бути блокнот, трекер звичок (фіксувати важливі дії), нотатки в телефоні — будь-що. Головне — бачити свій прогрес.
Відпишіться від тих, хто викликає відчуття недостатності
Психічне здоров’я важливіше, ніж естетична стрічка. Якщо перегляд чужих досягнень замість мотивації дає почуття виснаження і демотивує — час щось змінити.
Спробуйте відписатися від тих, хто постійно транслює свій успіх, або почитайте, подивіться інтервʼю з цими людьми, щоб зрозуміти їх послідовність становлення успішними. Здебільшого ті, хто прийшов до успіху самостійно не боятиметься розповісти про свої факапи, а навпаки, демонструватиме як вони посилили його і допомогти.
Як приклад, інтервʼю Тото Вольффа — керівника та виконавчого директора команди Mercedes, інвестора, колишнього гонщика і одного із найвпливовіших людей у світі Формули-1. Він відкрито говорить про свої переживання, розповідає про складне дитинство і як це на нього повпливало.
Оточуйте себе тими, хто підтримує
Всупереч уявленню про те, що перебування в присутності успішних людей сприяє особистим досягненням, дослідження підкреслюють важливу роль соціальної підтримки в досягненні цілей.
Дослідження, в якому взяли участь 424 студенти коледжу, показало, що сприйняття соціальної підтримки позитивно впливає на досягнення цілей, а особисті переконання про справедливий світ повністю опосередковують цей взаємозв’язок. Підтримка посилює мотивацію та впевненість людей у досягненні своїх цілей.
Тому і в житті, і в онлайні, вибирайте людей, біля яких можна бути справжньою людиною, тим, ким ви є, а не де треба вдавати.
Успіх — це не картинка, це стан
Можна мати квартиру, кар’єру та ідеальну стрічку — і відчувати спустошення. А можна — жити протилежним життям, і почуватися на своєму місці.
Успіх — це не те, що виглядає красиво. Це те, що резонує з внутрішнім світом людини та її цінностями. Це про стабільність, відчуття опори. Те, як вмієте радіти життю — своєму, справжньому.